DF2218UTF24V Microcontrollers And Embedded Processors IC MCU FLASH Chip
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : DF2218UTF24V
Manufacturer : Renesas Electronics America
Description : IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP
Category : Embedded - Microcontrollers
Family : Embedded - Microcontrollers
Series : H8® H8S/2200
Place of Origin : Original
MOQ : Negotiable
Price : Negotiable
Delivery Time : Negotiable
Payment Terms : T/T, L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 100000
Contact Now
DF2218UTF24V Specifications
Part Status Active
Core Processor H8S/2000
Core Size 16-Bit
Speed 24MHz
Connectivity SCI, SmartCard, USB
Peripherals DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 69
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 12K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7 V ~ 3.6 V
Data Converters A/D 6x10b
Oscillator Type External
Operating Temperature -20°C ~ 75°C (TA)